Попід небом на землі
Є будинок на горбі.
Там не клуб, не дискотека
Селищна бібліотека.
Хоч будиночок старий
Та чистенький чепурний. Різнобарв'ям бавлять квіти, Сонце в вікнах виграє
І дорослі знають й діти
Там багато книжок є.
Радо всіх тут зустрічають
Радять всім, допомагають
Підберуть всім книжку тут
І пораду вам дадуть.
О. Е. Граузе
Бібліотека-це той храм, де завжди народжується і зберігається духовність.Пам'ятаймо,що у давнину бібліотеку називали "дім життя", "притулок мудрості", тож ми запрошуємо поринути у історію нашої бібліотеки.
Як свідчать архівні дані бібліотека фіксується 1947 роком .Завідуючою була Малеєва Т.С.
У1948 році Малеєва Т.С. передає бібліотеку - Павлишиній К. А.
1950 рік-зав.райбібліотекою була Синенко Л. М., з1951-1955 роки разом працювала Нечипоренко Т.І. Книжковий фонд на той час становив-4500 примірників.
1959 рік - зав.бібліотекою працює Синенко-Арендарчук Л.М.
1962 - зав. Януль А. Ф., методист - Нечипоренко Т. І., бібліотекар - Арендарчук Л. М., техпрацівник - Ковш О. М., це в основному були прислані спеціалісти зі Сходу.
1963 рік - збудували житловий будинок,який віддали під бібліотеку.
З липня 1963 року зав. бібліотекою - Арендарчук Л. М., бо Януль-Гнатюк А. Ф. пішла у дикретну відпустку. З відпустки вона ще працювала по квітень 1966 року, а далі пішла працювати у музей бойової слави "Лопатень". На її місце зав.бібліотекою приходить вчитель початкових класів Герун Г. І., яка пропрацювала до вересня 1977 року і пішла директором Ківерцівської районної бібліотеки для дорослих,а бібліотеку передала молодому спеціалісту ,яка була прислана з Луцького училища культури у читальний зал - Веграновська Надія В'ячеславівна, жителька м. Нововолинська - 1 серпня 1974 року. У 1975 Веграновська Н. В. виходить заміж. У 1977 році Веграновська-Сосніна Н. В. приймає від Герун Г. І. бібліотеку і працює на даний час.
Поряд весь цей час працює бібліотекарем - Нечипоренко-Пелех Т. І.
У читальному залі була плинність кадрів. Тимчасово працювала випускниця після школи - Черніченко В. І., Кондрачук А. Ф., Одінцова М. Р.
1979 рік у вересні по переводу із Скреготівської сільської бібліотеки приходить працювати Галас-Кравчук Олександра Филимонівна, яка працює і на даний час у читальному залі.
1986 рік - іде на пенсію Нечипоренко-Пелех Т. І., яка відпрацювала 35 років у даній бібліотеці на посаді бібліотекаря.
На цю посаду стає випускниця Рівненського інституту культури, наша жителька - Ярошик-Фролова О. О., яка працювала декілька років і перейшла працювати у дитячий садок на посаду вихователя.
І знову пішла плинність кадрів - Гуменюк К. П., Савонюк Н. С., Чередько О. В., яка пішла за скороченням штату у 1996 році.
1997 рік Сосніна Н. В. і Кравчук О. Ф. лишились двоє на 0,25 ставки без одного працівника і без техпрацівниці.
У 80-90 роки був найбільший підйом роботи бібліотекарів.Кожного року бібліотека отримувала по півтори тисячі книг, було до 50 назв примірників періодичних видань.Працівники бібліотеки проводили обслуговування читачів на робочих місцях-це і сільпо, громадське харчування, хлібозавод, побуткомбінат. У той час бібліотека обслуговувала 2200 читачів, відвідування - 18 тис., а книговидача - майже 46 тисяч примірників.
Проводились читацькі конференції у цехах ДОКу, звірогосподарства, хлібозаводу. На високому рівні була поставлена інформаційна робота. Інформації надсилались у всі організації селища як групові так і індивідуальні. Проводились масові заходи і тематичні вечори, усні журнали, літературні вечори та ряд інших.
1993 рік - пішов спад надходження літератури - отримували по 500, 200 та по 150 примірників книг. Періодики отримує бібліотека дуже мало і то за допомогою спонсорів - Цуманський "Приватбанк" - директор Черенко Л. К., яка 6 років постійно робить нам підписку на газети та селищна рада, яка підписує "Вільним шляхом".
1998 рік вводять платні послуги на деякі книги та на читацький формуляр, що становило - 113 гривень на рік.
У 2004 році платних послуг було здано на суму 313 гривень. У 2004 році фонд становив майже 19 тис. примірників, читачі - 1927, відвідувань - 8096, книговидача - 25451, книгозабезпеченість - 13,2%.
На даний час зроблено капітальний ремонт в бібліотеці за сприяння Ігоря Єрємеєва.
Ми намагаємося йти в ногу з часом, тому окрім великої різноманітності книг, ви можете скористатися комп'ютерами, які бібліотека отримала у 2009 р.
В бібліотеці є абонемент, читальна зала, до послуг читачів - каталоги та картотеки, довідкова й художня література.
Бібліотека обслуговує 2020 читачів, книжковий фонд - 17 700 примірників книг та періодика.
Усього цього не було б без наполегливої праці колективу бібліотеки філії №2 на чолі з директором ЦБС Л. І. Михальчук, активних читачів, які завжди прагнуть допомогти та підтримати заклад культури.
У серпні 2013 року Н. В. Сосніна передає завідування бібліотекою А. Є. Пилипчук.
На даний час в бібліотеці працюють О. Ф. Кравчук та А. Є. Пилипчук.
Для всіх хто хоче одержати знання, інформацію про Цуманську бібліотеку для дорослих, про книги різної тематики, виставки та проведені заходи в бібліотеці, ознайомитися з історією нашого краю, змістовно провести свій час - ми чекаємо на вас в бібліотеці та на нашому сайті.